+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

WISC-R
2478

WISC-R

WISC-R zeka testi, David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmış bir zeka testidir. İlk önce yetişkinler için ortaya çıkan bu test, yapılan düzenlemeler ile çocuklar için de yeniden tasarlanmıştır.

Sözel Alan
Genel Bilgi:  Okul, aile ve diğer çevresinden alabileceği bilgi birikimi, öğrenmeye karşı ilgi ve merak, bilgileri uzun süreli bellekte saklama becerilerini ölçen bir alt testtir.
Benzerlik:  Sınıflama ve soyut düşünebilme becerilerini ölçen bir alt testtir.
Aritmetik:  Zihinden hesap yapma, kısa süreli bellek, zihinsel organizasyon ve dikkat becerilerini ölçen bir alt testtir.
Sözcük Dağarcığı:  Eğitim ve deneyimle kazanılan kelime bilgisi, sözel ifade yeteneğini ölçen bir alt testtir.
Yargılama:  Sosyal olayları değerlendirme, muhakeme edebilme ve günlük sosyal problemlere pratik çözümler üretebilme becerilerini ölçen bir alt testtir.
Performans Alan:
Resim Tamamlama:  Görsel dikkat, ayrıntıyı görebilme ve önemli olanı ayırt etme, görsel uyanıklık becerilerini ölçen bir alt testtir.
Resim Düzenleme:  Olayları bütün olarak görebilme, planlama, olaylar arasında sebep sonuç ilişkisi kurabilme ve oluş sırasına dizme becerilerini ölçen bir alt testtir.
Küplerle Desen:  Görsel algı gücü, el-göz koordinasyon ve bütünün parçalarını görebilme becerilerini ölçen bir alt testtir.
Parça Birleştirme:  Parça bütün ilişkilerini kavrama, öngörebilme ve parçalardan yeni bir bütün oluşturabilme becerilerini ölçen bir alt testtir.
Şifre:  Zamana karşı yarışabilme, dikkati devam ettirebilme, kısa süreli görsel hafıza, yeni bir görevi hızlı bir şekilde öğrenebilme ve bu görevdeki psikomotor hız becerilerini ölçen bir alt testtir.
 


Etiketler: wiscr kayseri

PDR Merkezi

Sosyal Medya