+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Alexander Pratik Yetenek Testi

Psikolojik Testler

Alexander Pratik Yetenek Testi
1815

Alexander Pratik Yetenek Testi

Bu testle ilkokulu bitiren çocukların teknik kabiliyetlerini ölçmek ve onları daha ileri sınıflara (özellikle sanat okullarına) yöneltmek maksadıyla hazırlanmıştır.
Test aynı zamanda özel sınıflarda okutulması icap eden çocukların tespitinde çok işe yaramaktadır.
Testte tahta kutulardan, boyalı küplerden çeşitli problemler çözülmesi istenir

ALEXANDER PRATİK YETENEK TESTİNİN KULLANILDIGI ALANLAR:

Alexander pratik yetenek testi özellikle teknik öğrenime yönelecek gençlerin pratik yeteneklerini saptamak içindir. Genellikle 8 yaştan yukarı çocuklara uygulanır. Bu testin kullanıldığı başlıca alanlar:

1) Zekâca normalin altında olan çocukları belirlemek için: okulların ilk sınıflarında zekâ bolümü normalin altıda alan çocukları saptayarak onları özel bir öğrenime yöneltme sorunu ortaya çıkar. Bu amaçla İngiltere’de Binet zekâ ölçeğinin yanı sıra Alexander Pratik Yetenek testi de uygulanır. Performans ölçeğinin verdiği sonuçlara dayanarak bu gibi çocuklar için verimli bir eğitim programı oluşturulabilir.

2) 11 yaşından itibaren okula yöneltme: İlköğrenim devresinden sonra çocukları çeşitli tipte ortaokula yöneltmek için bu testten yararlanılır.

3) Mesleğe yöneltme: Bu performans ölçeği, pratik işlerde başarı gösterecek erkek çocukları seçme konusunda önemli bir ölçektir.

4) Çırakların seçilmesinde: Genç çırakların seçiminde (özellikle teknik işlerde çalışacaklarda) çok elverişlidir. Bir çırak seçilirken onun pratik zekâsının işin alını anlayabilecek şekilde gelişip, gelişmediğini saptamalıdır. Performans eşeli bu konuda değerli sonuçlar verir.

5) Psikolojik teşhis için: Çocuklarda teşhis koymak için görülen güçlükler çok sayıda test yapmak gerekliliğini oluşturmakta, bu nedenle bütün çocuk kliniklerinde kullanılmaktadır.

6) İyi duymayan yada tam sağır çocuklarda: Bu çocuklara kolay kolay sözlü testler uygulanamayacağından performans ölçeği uygundur.

Test dili esas olmadığından yabancı ülkelerde de iyi sonuç alınır.


Etiketler: alexander

PDR Merkezi

Sosyal Medya