+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Oyun Çocukların Yas ve Kayıp Duyguları ile Başa Çıkmalarına Nasıl Yardım Ediyor?

Bizden Haberler

Oyun Çocukların Yas ve Kayıp Duyguları ile Başa Çıkmalarına Nasıl Yardım Ediyor?
200

Oyun Çocukların Yas ve Kayıp Duyguları ile Başa Çıkmalarına Nasıl Yardım Ediyor?

1995’te Oklahoma City’de meydana gelen bombalı saldırının ardından, çevredeki bir anaokulunun öğrencileri “ölü taklidi” yapmaya başladı. Oyuncak bloklardan yaptıkları kuleleri devirip altında hareketsizce yattılar defalarca. Öğretmenleri oyunda neler olup bittiğini anlatmalarını istediğinde, öğrenciler “teröristler tarafından öldürüldüklerini” söylediler.

Tuzla buz olan kuleler ve yerde yatan çocuklarla oyun bir süre bu şekilde devam etti, ta ki öğretmenleri bir hastane inşa etmeyi teklif edene dek. Çocukların travma ile başa çıkma yöntemleri konusunda uzman olan, Cambridge Üniversitesi’nden profesör Nancy Carlsson-Paige, “Öğretmen, sınıfa steteskoplar, maskeler ve yara bantlarıyla girerek çocukların iyileşmeye odaklanan bir aşamaya doğru ilerlemelerini sağladı,” diyor.

Carlsson-Paige’e göre, ustaca yapılan bu geçiş – çocukların sıkışıp kaldıklarını ve yönlendirmeye ihtiyaç duyduklarını fark etmek – oyuna dair en önemli ilkeleri de gözler önüne seriyor. Öncelikle, öğretmen çocukların oyununu yargılamadı ve kendi endişelerinin araya girmesine izin vermedi. Küçük çocuklar için günlük zorluklardan büyük kaygılara, korkulara ve hatta kayıp ve ölüme kadar her şeyle başa çıkmalarının tek yolunun oyun olduğunu biliyordu. İkinci olarak, öğretmen keşif için fazlasıyla alan bırakmasına rağmen çocukların oyunu takıntılı bir hal aldığında müdahale etmesini bildi, öğrencilerini iyi zamanlanmış ve gelişimsel açıdan uygun bir yola yönlendirmeyi başardı.

Dünya yeni tip koronavirüs, ekonomik kriz ve ırkçılık ve eşitsizliğe karşı gösterilen küresel protestolarla cebelleşirken çocuklar acı verici ve genellikle de korkutucu düşüncelere maruz kalıyorlar – ve oyunları da görüp duyduklarını anlamlandırma çabalarını yansıtıyor elbette.

Çocuklar Neden Yas ve Kayıp ile Oynarlar?

Anaokulu öğretmeni ve oyunla ilgili sayısız kitabın yazarı merhum Vivian Gussin Paley şöyle açıklıyor: “Küçük çocuk oyun oynamak ister. Oyun oynamak ister, çünkü kendisi hakkında başka hiçbir şekilde öğrenemeyeceği şeyleri oyun aracılığıyla öğrenebileceğinin sezgisel olarak farkındadır.”

Psikolog Seth Aronson, korku, kaygı ve kaybı anlamayı da içeren oyundan bahsederek bu düşüncenin kapsamını genişletiyor. 

“Oyunun işlevleri arasında, çocukların korkutucu bir şeye onu daha az korkutucu ve anlaşılır yapan bir biçimde yaklaşabilmelerini sağlaması bulunuyor,“ diyor. Çocuklar oyun aracılığıyla durumun “temposunu, hızını ve içeriğini yönetebiliyorlar” ve devamında olacakları öngörme yetisini kazanıyorlar – tüm bunlar korkutucu olayları hafifletiyor. “Korkutucu veya travmatik bir olay yaşandığında, oyun çocuğun olanlar hazmetmesi için ihtiyaç duyduğu yer değişikliğine ve alana imkan tanır,” diyor ve ekliyor, “Çocuklar şöyle düşünür, ‘Bunlar bir oyuncak bebeğe oluyorsa bana gerçekten olmuyor demektir’.”

Diğer bir deyişle, yaratıcı oyun – hem hasta bir oyuncak bebeğin hem de doktor bir ayıcığın bakış açılarını deneyimlemelerine yardım ederek – çocukların gerçekliği daha iyi anlamalarını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda gerçeklik ağır gelmeye başladığında hikayenin çabucak değişmesine de olanak tanır. (Geçtiğimiz iki ay boyunca bol bol vakit geçirdiğim ve oyuncak bebeklerini hayata döndürmeden önce öldüklerini ilan eden 3 yaşındaki çocuğumda bu durumu gözlemledim.) Çocukların güvenlik ve kontrol duygularını sürdürmede büyük önem taşıyan bu süreçleri psikologlar inkar ve telafi olarak adlandırıyor.

Aronson, “Oyunun yaşananları geri alma ve bunaltıcı şeyleri düzeltme gücü vardır,” diye açıklıyor. Örneğin, yakın zamanda büyükannesini kaybetmiş bir çocuk, büyükannesini odasında gördüğünü ya da onunla birlikte oynadığını söyleyebilir. “Bu tamamiyle normal,” diyor Dr. Aronson. “Olanları rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir şekilde ‘geri almak’, çocuğun kaybıyla başa çıkmasına yardımcı olur.”


Etiketler: Oyun Yas Korku Kayıp

PDR Merkezi

Sosyal Medya