+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Gençler anne-babalarıyla hangi konularda anlaşamıyor?

Bizden Haberler

Gençler anne-babalarıyla hangi konularda anlaşamıyor?
37

Gençler anne-babalarıyla hangi konularda anlaşamıyor?

Gençler anne-babalarıyla hangi konularda anlaşamıyor?
Sorun: Anne ve babam beni çok sık eleştiriyor. Eleştirilerden bunaldım. Çözüm: Çocukları yaptığı her şeyden dolayı yargılamak ve gerekli gereksiz konularda eleştiri yapmaktan vazgeçilmelidir.
Onları ayrı bir kişilik olarak kabul edip değer vermek, bağımsız kişilik gelişiminin oluşmasını sağlar.
Sorun: Her şeyime karışıyorlar. Beni gölge gibi izlediklerini zannediyorum.
Çözüm: Çocuğunuza güvenin ve eleştirel bakışlarınızı onların üzerinden çekin. Çocuk ergenlik döneminde anne-babaların uzaktan denetimine ihtiyaç duymaktadır. Denetim ve otoritenizi baskı unsuru olarak değil, yol gösterici işaret olarak kullanın.
Sorun: Annem her seferinde “terlisin, üstünü değiştir” demeli mi?
Çözüm: Aşırı himayeci olmak çocuğunuza olan sevginizin boyutunu ortaya koymaz. Aksine çocuğunuzun bunalmasına yol açar ve özgüvenleri zayıf, girişimcilikten uzak ve sorumluluk almaktan kaçınan silik bireyler yapar.
Sorun: Onlar bazen bir konuya takılıp kalıyor ve çok uzatıyorlar.
Çözüm: Esnek davranmayı bilmek gerekir. Israrcı olunan konunun önemini bir de çocuğunuz açısından değerlendirmelisiniz. Onun artık ergen birisi olduğunu ve bazı kararlarda onun da fikrinin olduğunu hesaba katmanız gerekir.
Sorun: Babam hep nasihat ediyor. Aşırı nasihat artık beni çok sıkıyor.
Çözüm: Onun kendi kararlarını verebilecek bir kişisel olgunluğa ulaştığını kabul etmelisiniz. Çok fazla nasihat edici bir tutumdan ziyade ona yetişkin muamelesi yapın. Yetişkin gibi davranılan ergenlerin daha olgun davranabileceğini unutmayın.
Sorun: Anne-babam beni anlamıyor. Ne söylesem ters anlaşılıyor.
Çözüm: Çocuğunuzu bir arkadaş gibi dinleyin. Onun söylediklerini her zaman kendi kurallarınız içinde değerlendirmeyin. Eğer düşünce ve davranışı yanlışsa ona anlayacağı bir dille, örnekler vererek ve arkadaş gibi konuşarak onu ikna etmeye çalışın.
Sorun: Akşamları biraz geç kalsam gelir gelmez hesaba çekiliyorum.
Çözüm: Ergenlik dönemindeki gençler anne-babanın kendilerine güven duymalarını isterler. Kendisine güven duyulmaması onda kaygı yaratır. Bu kaygıyı artırmaktansa daha dengeli bir tavırla onlara yaklaşmak doğru olur.
Sorun: Annem benden dağınık birisi olduğum için hep şikayet ediyor.
Çözüm: Çocukların dağınık olma sebeplerinden biri yetişme biçimlerindendir. Onun yapması gereken işleri sert ve emredici bir dille söylemektense artık onun sorumluluk sahibi olduğunu ve paylaşım esasına göre davranması gerektiğini söyleyin.
 
 


Etiketler: Gençler Ebevyn Eleştiri Psikolji Kayseri PDR

PDR Merkezi

Sosyal Medya