+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

ERGENLİK DÖNEMİ

Bizden Haberler

ERGENLİK DÖNEMİ
22

ERGENLİK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ
Benliğin şekillendiği dönemdir.Sosyal yaşam ve özel yaşam ön plana çıkmaktadır.Aile ilişkileri yerine arkadaş görüşleri önem kazanmaktadır.Kimlik oluşumu sancılarının çekildiği yaş dilimidir.Dünyaya bakış penceresi farklılaşmaktadır.Bazen sadece dünyanın kendisine hizmet etmesini düşünmektedir.Fakat bu mümkün olmayınca hayalperest, isyankâr, dağınık, derslerini ihmal eden birisi olmaktadır. Birçok kişi onun bu durumuna  öfkelenip onu nasihatlere boğmaktadır.İlginçtir ki kendi dünyasına kapanan ergen dıştan uyarıcıları ya almamakta ya farklı yorumlamakta ya da istenilenlerin tersiyle davranış göstermektedir.Ergenlik çağı mazeretlerin olabileceği çağdır.Çevre bu durumu  bilerek davranırsa olumlu sonuçların bugün olmasa da yarın olması beklenebilir.Baskıcı bir yaklaşım baskı yapılan unsuru artırmanın ilerisinde işe yaramamaktadır.Hatta kimlik oluşumunu istenmeyen yöne doğru sevk etmektedir.
Çocukluktan ergenliğe geçişin bir işareti sayılan “buluğa erme”, değişik iklim ve beslenme şartlarında yetişen çocuklar için farklı yaş kategorilerinde ortaya çıksa da, bedensel ve duygusal değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Buluğla beraber kişisel ve zihinsel olgunlaşmanın hızlandığı bu dönem erkeklerde gençlik çağı fırtınalarına sahne olmakta, birtakım sorunları ve çatışmaları beraberinde getirmekte. Bedensel, kişisel, cinsel, sosyal ve duygusal değişimlerin erkeklerde ortaya çıkardığı bu geçiş dönemini çevrenin anlayışla karşılamaları büyük önem taşıyor. Ergenlik dönemindeki yeni istek ve arayışlar, bazen çevrenin otoritesinin sarsılmasına yol açacağı ve bu isteğe karşı çevrenin de direneceği göz önünde tutulursa, çocuk ve çevre arasında açık ya da gizli bir çatışmanın çıkma ihtimali yüksektir.Ergenlik dönemi genel özelliklerini bilmek ve ona göre davranmak onların bu zor dönemi daha rahat atlatmalarını sağlayacaktır.Çocuklarında ergenlik yaşı farklı iklim ve beslenme şartlarına göre değişse de 12–15’tir. 15–17 yaş ergenliğin ortaları kabul edilirken, 17–21 yaş ergenliğin sonları sayılır.
El, ayak, kol ve bacakların gözle görülür bir büyümeye yol açtığı buluğ çağı, iştah artışına sebep olur. Ergenlik döneminde kilo artışları başlamaktadır. Boy, yetişkin boyutunun yüzde 80’ine ulaşır. 15 yaşından sonra boy ve ağırlık iyice artar. Boy büyümesi 18–20 yaşlarında durur. Yüz ve saçın  ilgi odağı haline geldiği ergenlik döneminde, burun, üst dişler ve alt çene belirginleşir, alın genişler ve elmacık kemikleri ortaya çıkar. Deri sertleşir ve yüz, çocukluğa has yumuşak ifadesini ergenliğe ait bir ifadeye bırakır. Bedenlerinin yapısı ve görünüşü, saçın şekli, boy ve ağırlık gibi konularda kaygılar taşıyan ergenler bu dönemde saatlerce aynanın karşısında vakti geçirebilirler. Kendisini ve vücudunu beğenen ergenlerde olumlu benlik kavramı gelişir. Ergenlerdeki cinsel gelişmeler genelde 12–14 yaşlarında başlar. Bu dönemde  üreme organı olgunlaşır ve  üreme hücresi üretmeye başlar. Göğüs kafesi ve omuzlar genişleyip kol ve bacak adaleleri gelişirken, ses kalınlaşır. Deride yağ bezleri fazla çalıştığı için yüzde ergenlik sivilceleri ortaya çıkar. Bıyık ve sakalların çıkması ortalama 14–15 yaşında başlar. Erkeklerde kıllanma, ergenliğin sonlarına doğru bacak, kol ve göğse doğru yayılır. Ergenliğin başlarında halk arasında “âdem elması” denilen gırtlağın çene altında kıkırdaklaşma ortaya çıkar. Buluğdan itibaren karşı cinse yönelik duygular kendini gösterir. Aşık olma, mahcubiyet ve çekingenlik, aşırı hayal, yalnız kalma isteği, tembellik, çabuk heyecanlanma ve tedirginlik kendini gösterir. Ergenlikte duygusal durumlarını ve değişiklikleri konuşup tartışabileceği arkadaşlara verilen değer artar. Kimlik arama, kendini ispatlama ve bağımsız kalma isteği ön plana çıkar ve bu konuda çevre ile çatışmaya girebilirler.
Ergenlik döneminde  ilgi matematiğe, siyasete, teknik bilgi gerektiren alanlara, güç gerektiren kas sporlarına ve ev dışı uğraşlara kayar. Arkadaşlarıyla grup halinde toplanıp futbol, film gibi konularda çene çalmayı severler ve argo konuşmaya başlarlar. Sigara, alkol ve bağımlılık yapan maddelerle ilk karşılaşma dönemi olan ergenlik döneminde çevrenin çocuğa olumlu yaklaşmaları ve sağlıklı bilgilendirme yapmaları ergenin kötü alışkanlıklar kazanmasını önler.
 


Etiketler: Ergenlik Benlik Bedensel Duygusal Olgunlaşma Alışkanlıklar Psikoloji Kayseri PDR

PDR Merkezi

Sosyal Medya