+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Ders ve Sınav Başarısı Yeterli Değil Öğrenci Karakter Eğitimi De Almalı

Bizden Haberler

Ders ve Sınav Başarısı Yeterli Değil Öğrenci Karakter Eğitimi De Almalı
1169

Ders ve Sınav Başarısı Yeterli Değil Öğrenci Karakter Eğitimi De Almalı

Türkiye’de sınavlara endeksli eğitim sistemi, başarının sadece sınav kazanmaktan geçtiği gibi yanlış bir olgu meydana getirdi. Oysa, öğrencinin gerçek başarısı karakter eğitiminden geçiyor.
Türkiye’de uygulanan sınavlara endeksli eğitim sistemi öğrenci, okul ve ailelerdeki başarı algılamalarını da değiştiriyor. İlköğretimden itibaren girilen sınavlarda elde edilen dereceler, öğrencinin veya okulunun başarı göstergesi kabul ediliyor. Oysa, ders veya sınav başarısından daha da önemli bir konu var: Karakter eğitimi.
Karakter eğitimi, Özel Kültür İlköğretim Okulu’nda 3 yıldan bu yana özel bir program olarak veriliyor. Okulda, sene başında karakter eğitimi kapsamında ele alınacak konular belirleniyor ve konunun içeriğine göre iki veya üç hafta her pazartesi günü sınıf içinde şarkı, şiir ve dramatizasyon çalışmaları ile konu işleniyor. Haftanın diğer günlerinde ise ‘beraber saat’ isimli zaman diliminde konular tartışmaya açılarak pekiştiriliyor. Kültür İlköğretim Okulu’nda bu yıl belirlenen konular şöyle: “Sorumluluk sahibi olmak, kendini kontrol edebilmek, kendine saygı göstermek, duygularımız, arkadaşlık, zamanı iyi kullanmak, hoşgörülü ve sabırlı olmak, dürüst olmak, yardımlaşmak ve paylaşmak, barış, sevgi, neşeli olmak, cesur olmak ve tutumlu olmak.”
Kültür Koleji’nde uygulanan karakter eğitimi programı aslında, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan ve milli eğitimimizin genel amaçları arasında gösterilen davranışların bir sistemle çocuklara öğretilmesini kapsıyor. Kültür Koleji Akademik Danışmanı Daniel Sheehan, amaçlarının öğrencilere toplumsal değerleri öğreterek, sorumluluk duygusu geliştirmek ve çocuğa belli beceriler kazandırarak gerek iş dünyasında, gerek kişiler arası iletişimde gerekse bir vatandaş olarak toplumda etkili bir birey olabilmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Hayattaki başarının ve mutluluğun sadece derslerdeki veya sınavlardaki başarı ile mümkün olmadığını anlatan Daniel Sheehan, “Öğrencilerimizi verdiğimiz eğitim ile akademik açıdan en iyi noktaya getirmenin yanında onların iyi bir vatandaş, iyi bir insan olarak topluma katılması için ahlaki altyapının oluşturulması gerektiğini de düşünüyoruz. Bu nedenle okulumuzda 3 yıldır karakter eğitimi çalışmalarını düzenlemekteyiz.” dedi. Karakter eğitimi programlarının ABD ve Japonya’da sıklıkla kullanılan bir sistem olduğuna değinen Sheehan, “Bu programa tabi olan çocuklarda not korkusu yok, baskı altında değiller. Çünkü hayattaki başarı sadece sınavları kazanmaktan ibaret değil. Bu programda sadece öğrenci de yok. Program, öğretmeni, aileyi, okulda çalışan herkesi kapsıyor. Büyükler öğrencilere model oluyor. Bu çok önemli.” şeklinde konuştu.
 
 


Etiketler: kayseri psikolog kayseri pedagog sınav başarısı karakter gelişimi

PDR Merkezi

Sosyal Medya