+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

DEĞİŞİMİN STRESİYLE BAŞA ÇIKMAK

Bizden Haberler

DEĞİŞİMİN STRESİYLE BAŞA ÇIKMAK
72

DEĞİŞİMİN STRESİYLE BAŞA ÇIKMAK

DEĞİŞİMİN STRESİYLE BAŞA ÇIKMAK

Geçen hafta, yaşadığımız hızlı değişimin insanları nasıl zorladığını yazmıştık. Her türlü değişiklik bir uyum çabası gerektirir. Her uyum çabası da stres demektir. Çin alfabesinde kriz iki sembolle yazılır. Sembollerden birincisi tehlike, ikincisi fırsattır. Bir stresle iyi başaçıkılamazsa tehlike, iyi başaçıkılır ve yönlendirilirse kişi için bir fırsat doğurur. İş hayatının yarattığı stresle başaçıkmak şirketin çalışanları için değil, çalışanların kendileri için yapacağı bir şeydir. Başlıca stres kaynakları zaman baskısı, insan ilişkileri, düşünce biçimi, hareketsizlik, hatalı beslenme ve kişilerin mizaç özellikleridir.
Bu haftanın konusu çalışanların, değişimin yarattığı streslerle başa çıkmak konusunda yapacakları, zamana ve paraya bağlı olmaksızın stresle başa çıkmayı kolaylaştıracak yollardır.
1. Kısa gevşeme tekniklerini öğrenin. Zihinsel imaj, nefes egzersizi gibi teknikler 10 saniye ile 2 dakika arasında uygulanabilir.
2. Kafein ve kola tüketimini azaltın. Öğleden sonra içilen kahve uykuyu bozar. Kahveyi çok seviyorsanız kafeinsiz kahveyi tercih ediniz.
3. Sağlıklı beslenin.
4. Zaman düzenleme tekniklerini öğrenin. Yalnızca öncelik belirleme alışkanlığını geliştirmek bile zaman baskısını yarı yarıya hafifletir.
5. Daha çok gülün. Hayatınızda mizaha yer verin. Fıkra öğrenin, anlatın, dinleyin, dinlediklerinizi not edip uygun yerlerde kullanın.
6. Sahip olduğunuz değerler için şükredin. İşiniz, eşiniz, çocuklarınız, anne-babanız, dostlarınız, sağlığınızı düşünün ve bunların değerini hergün bir kez kendi kendinize tekrarlayın.
7. Bağışlayıcı olun. Olmuş olan ve değiştiremiyeceğiniz olumsuzluklar üzerinde fazla düşünmeyin.
8. Kendi kendinize iyi şeyler düşünün ve söyleyin.
9. Olumlu, yapıcı ve iyimser olun. İyimserlik saflık değildir. İyimserlik sorunları çözmez, ancak kötümserlik sorunların çözümünü güçleştirir. İyimserlik kas gibidir geliştirmeye ihtiyaç vardır.
10. Mümkün olduğu kadar yürüyün ve hareket edin.
11. Uykunuzu alarak uyanın. Size bir şey katmayan sosyal toplantılara, televizyon programlarına zaman harcamayın. Az uyku psikolojik direnci azaltır, bağışıklık sistemini bastırır ve hücre çekirdeğinde yaşlanmayı hızlandırır.

 
 


Etiketler: Stres Değişim Nefes Egzersizi Zihin Psikoloji Kayseri PDR

PDR Merkezi

Sosyal Medya