+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Daha Önce Hiç Duymadığınız 22 ޞaşırtıcı Psikolojik Gerçek

Bizden Haberler

Daha Önce Hiç Duymadığınız 22 ޞaşırtıcı Psikolojik Gerçek
916

Daha Önce Hiç Duymadığınız 22 ޞaşırtıcı Psikolojik Gerçek

Iste dikkatinizi çekecegini düsündügümüz ve bilmeniz gereken birbirinden ilginç 22 psikolojik gerçek.

1. Günümüzde arastirmacilar arasinda internet bagimliliginin da artik bir akil hastaligi olarak degerlendirilip degerlendirilmeyecegi hakkinda devam eden bir tartisma var.

2. Bugün liseye giden siradan bir ögrenci, 1950""lerde psikiyatrik tedavi gören ortalama bir hasta ile ayni kaygi seviyesine sahip!

3. Sevdiginiz birini gördügünüz zaman, gözbebekleriniz büyüyor. Ani sey, nefret ettiginiz birini gördügünüzde de geçerli""¦

 

4. Hedeflerinizi her zaman kendinize saklayin! Çünkü yapilan bir arastirmaya göre, hedeflerinizi baskalarina ilan ettiginizde, onlari gerçeklestirme ihtimaliniz düsüyor.

 

5. Farkli cografyalarda yasayip farkli dilleri konussa da, yeryüzünde yasayan tüm insanlar su 6 duygu için ayni yüz ifadesi ve mimikleri kullaniyor: mutluluk, öfke, üzüntü, korku, sasirma ve igrenme.

6. Insanlar fiziksel açidan yorgun oldugunda, dürüst olmaya daha egilimliler. Bu nedenle gece geç saatte yapilan konusmalarda, itiraflar daha sik oluyor.

7. Birisine 20 saniyeden uzun süre sarildiginizda, beyinde""sosyal baglanma""dan sorumlu oksitosin hormonu salgilaniyor ve böylece bu kisinin size daha çok güvenmesini sagliyorsunuz.

8. Cep telefonunu kaybetmenin, artik bir fobi olarak literatürde yer aldigini biliyor muydunuz? Nomofobi, cep telefonunu ve baglantisini kaybetme korkusu demek.

9. Dogustan görme engelli olan kisiler, sizofreni hastaligina yakalanmiyor!

 

10. Paris sendromu, özellikle Japonlarin yakalandigi garip bir psikolojik rahatsizlik. Paris""e gelmeden önce sehirle ilgili büyük beklentileri olan kisiler, sehrin gerçek yüzüyle karsilasinca depresyona giriyor.

11. Yapilan arastirmalar, cahil insanlarin kendilerini mükemmel görmeye; zeki insanlarin ise yeteneklerini hafife almaya egilimli oldugunu gösteriyor.

12. Bir sarkinin ""œen sevdiginiz sarki"" olmasinin sebebi, onu hayatinizdaki ""œduygusal bir an"" ile eslestirmenizden kaynaklaniyor.

13. Televizyonlarin ve popüler kültürün hayatimiza girmesiyle ortaya çikan bir diger ruhsal bozukluk da ""œTruman sendromu"" Bu hastaliga yakalananlar, hayatlarinin her asamasinin tipki filmdeki gibi gizlice kameraya kaydedilip televizyonda gösterildigini zannediyor.

14. Daha önce ""œYürüyen Ceset Sendromu"" diye bir hastalik duymus muydunuz? Bu ruhsal bozukluga sahip olan hastalar; ölü olduklarini, etlerinin çürüdügünü, organ ve kanlarinin olmadigini düsünüyor!

 

15. Son bulgulara göre, Fobiler aslinda DNA araciligiylanesilden nesile aktarilan hatiralardan ibaret""¦

16. Arastirmalara göre, parayi fiziksel olarak bir seylere ""œsahip olmak"" için degil de, ""œdeneyim kazanmak"" için harcamak, insani daha çok mutlu ediyor.

17. ""œAsik olmak"" ile ""œObsesif-kompulsif kisilik bozukluguna sahip olmak"" vücutta ayni biyokimyasal etkiyi yaratiyor.

18. Yapilan bir arastirmaya göre, profil sayfalarina çok sayida""selfie"" yükleyen erkek kullanicilarin, psikopat ve narsistik kisilik bozukluguna sahip olma olasiligi çok yüksek.

19. Beyin, sikici insanlardan dinlediginiz sikici konusmalari oldugu gibi kaydetmiyor! Onlari daha ilginç hale getirerek yeniden yaziyor.

 

20. Dünyada psikologlar tarafindan tanimlanan 400""ün üzerinde fobi türü var! Yükseklik korkusu bilinen, yaygin fobilerden bir tanesidir. Bunlari açik alan korkusu, kapali alan korkusu çesitli hayvanlara yönelik korkular, takip etmektedir.

21. Insanin kendi kendini gidiklayabilmesi mümkün degil. Sadece bazi sizofren hastalari, kendi kendilerini gidiklayabiliyor!

22. Sosyallikten uzak duran insan asosyal olarak algilanmamalidir. Her 4 kisiden 1""i sahtelige tahamül edemediginden yalnizligi tercih eder.

KAYNAK:  MÜTHIS PSIKOLOJI
 


Etiketler: daha önce hiç duymadınız

PDR Merkezi

Sosyal Medya