+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Çocuklarımız Neden Kendine Güvensiz Oluyorlar?

Bizden Haberler

Çocuklarımız Neden Kendine Güvensiz Oluyorlar?
950

Çocuklarımız Neden Kendine Güvensiz Oluyorlar?

ÇOCUKLARIMIZ

NEDEN KENDİNE GÜVENSİZ OLUYORLAR,

ONLARA SORUMLULUK BİLİNCİNİ NEDEN VEREMİYORUZ?

 
 
         Söylediklerine aldırış edilmeyen, fikrini belirtmeyen ve belirttiği zaman sürekli eleştirilen veya sürekli düzeltilen çocuk başka nasıl olabilir ki ? Tabi ki böyle bir çocuk ya suskun, içine kapanık ve güvensiz ya da huysuz ve saldırgan olacaktır.
 
 Hikaye:
 
İYİ NİYETLE...
İyi niyetli ve yardım sever bir arkadaşımla bir gün doğada gezerken, kozasından çıkmaya çabalayan bir kelebek gördük. Kelebek kozanın lifleri arasından sıyrılmaya çabalıyordu. Yardım sever arkadaşım hemen kelebeğin imdadına koştu. Dikkatlice kozanın liflerini sıyırdı, kozayı araladı ve kelebeğin fazla çabalamadan kozadan çıkmasını sağladı. Ancak kelebek kozadan kolaylıkla çıktıysa da, biraz çırpındı ve uçamadı. Yardım sever arkadaşımın göz ardı ettiği gerçek şuydu: Kanatlar ancak kozadan çıkma çabalarıyla güçlenir ve uçuşa hazırlanır. Kelebek kendini kurtarma çabalarıyla aslında kaslarını geliştirmekte, kendini ayakta tutacak, güçlü kılacak, uçmaya hazırlayacak hareketleri çabalarıyla öğrenmekteydi. Yardım sever arkadaşım işini kolaylaştırarak kelebeğin güçlenmesine engel olmuştu. Kelebek hiçbir zaman özgürlüğü tanımadı, Hiçbir zaman gerçekten yaşayamadı.
        Gerçek sevgi çocuğun her şeyini kolaylaştırmak mı, yoksa çabalarına saygı göstererek gelişmesine, hayata hazırlanmasına ve sürekli bize güveneceğine, kendine güvenmesine olanak sağlamak mı?   
 
        Çocuğunuza her şeyi hazır olarak vermeyin; yoksa sürekli yardım bekleyen, kendi beceri ve yeteneklerine güvenmeyen bir insan haline gelir.
 
Güveni arttırmak için neler yapılmalı ?
 
 1. Çocuğun kendisini ifade etmesine müsaade etmek, onu dinlemek çok önemlidir.
 • Çocuk: “Anne kazağımı çıkarayım mı terleyeceğim şimdi?
Anne:  “Hayır hava soğuk. Üşürsün sonra! 
Çocuk: “Ama anne üşümüyorum ki!
Anne:  “Sus bakayım. Hasta olunca senle mi uğraşacağım!”
 • Çocuk: “Baba çalıştığım halde bir türlü anlayamıyorum.”
Baba:  “ Kendini vermiyorsun ki anlayasın.”
2-  Çocuktan yaşı ve kapasitesi dışında davranışlar beklememek gerekir.
 • Üç yaşındaki çocuktan misafirliğe gittiklerinde iki saat sessizce oturmasını beklemek yanlıştır. Eğer çocuk bunu başarabiliyorsa o çocukta bir problem vardır.
 • Üç yaşındaki çocuğun üstüne dökmeden yemesini istemek yanlıştır. Döküyor diye ona kızmamak, onun yerine yedirmemek gerekir.
 1. Sorumluluklar yüklemek ve bunları başarmasını sağlamak gerekir.
 • Ona telefon, su, elektrik paralarının düzenli yatırılmasından sorumlu kılabilirsiniz.
 1. Çocuğun çabasını övmek ve yüreklendirmek gerekir.
 • Sonuca değil, sürece ödül verin. Göreceksiniz sonuç kendiliğinden zamanla gelecektir. ( Takdir alırsan yada teşekkür alırsan; sana şunu alacağım deme yerine çalışmasını, gayretini ödüllendirmek gerekir. Zaten o zaman başarı kendiliğinden gelecektir.)
 • Çocuğunuz bir resim yapmış size gösteriyor. Onun resmini inceleyip “ Ne kadar güzel olmuş, aferin sana” demek hatta bunu eşineze de gösterip onun da desteğini sağlamalısınız Bu durum ona bir şeyler başarabildiğini gösterecektir ve çocuğunuz kendine güven duyacaktır.
 1. Başarısızlığını kişiliğiyle bağdaştırmamak ve başarısızlığından ders çıkarmasını sağlamak gerekir.
 
 


Etiketler: kayseri psikolog kaseri pedagog çocuk yetiştirme özgüvensiz çocuk

PDR Merkezi

Sosyal Medya