+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Çocuğunuzun Güven Duygusunu Geliştirin

Bizden Haberler

Çocuğunuzun Güven Duygusunu Geliştirin
934

Çocuğunuzun Güven Duygusunu Geliştirin

Anne–babalar çocuklarının sorumluluk sahibi, insanlığa faydalı bir birey olmasını ister. Sorumluluk sahibi olmak ve aldığı görevi yerine getirebilmek ise belli bir güven duygusu gerektirir.
Eğer anne–baba çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve ona sevgi ve güven dolu bir ortam sunmakta ise uygun zemini hazırlamış demektir. Buna ilaveten doğuştan var olan potansiyelini geliştirmek için bazı imkanlar da verilirse çocuk zamanı geldiğinde kendisini iyi ifade edebilen, sosyal ortamlarda zorlanmayan, başkalarının haklarına saygı gösteren ve sorumluluklarını bilen bir birey olur. Güven duygusunun gelişmesi için gerekli şartlardan biri çocukta doğal olarak var olan ve gelişimi için gerekli olan kaygıların normal düzeyde olması ve komplekse dönüşmemesidir. Bunun için şu hususlara dikkat edilmelidir:
Abartılardan kaçının
Çocuğu ihmal etmek kadar aşırı üzerine düşmek, yaptığı her hareketi olağanüstü gibi görmek, sağlıklı gelişimi etkileyebilir. Çocuğu bazen de fark ettirmeden gözlemek; ölçülü sıcak bir sevgi göstermek, çabalarını takdir edip teşvik etmek, gelişmesi için uygun ortam hazırlamak yeterlidir.
Adalet duygusunu geliştirin
Adalet duygusu çocuğun geleceğe hazırlanmasında çok önemlidir. Anne–baba çocuğun maddi ihtiyaçlarının karşılanmasında, sevgi ve takdirin gösterilmesinde, eğitimde ve disiplini sağlamada kardeşler arasında adaletli davrandıklarında, çocuktaki adalet duygusunun gelişmesini sağlar ve onda komplekslerin gelişmesine engel olmuş olur.
Yaşına göre sorumluluk verin
Çocuğa yaşının üzerinde sorumluluk yüklemek zarar verdiği gibi çocuğa hiç sorumluluk vermemek de sağlıklı gelişimi engeller. Çocuk, uygun sosyal ortamda büyükleri model alarak bazı girişimlerde bulunur. Çocuğa bu girişimlerde hata hakkı verilmelidir. Yaptığı hatalarda aşırı tepki gösterilmesi çocuğun sorumluluk duygusunu engeller.
Konuşma fırsatı verin
Bazı ailelerde çocuklar büyüklerle konuşmak için hiç fırsat bulamaz. Buna ailenin kalabalık olması sosyal ilişkilerin zayıf olması babanın yorgun gelip televizyonla meşgul olması gibi sebepler yol açabilir. Çocuğa aile büyükleri ve dostlarla bir araya gelindiğinde öğrendiği şiir, hikâye ve fıkraları anlatma fırsatı verilip teşvik ve takdir edilmesi, telefonlara cevap vermesinin sağlanması hem dil gelişimini hem de sosyal gelişimi hızlandırır. İleride sosyal ortamlarda çekingen olmasını önler.
Onu saygıyla dinleyin
Çocukla sağlıklı arkadaşlık ilişkisi kurmak için yorumsuz ve saygıyla dinlemek, duygularını ifadelerini kolaylaştırır. Anne–baba tepki göstermekte acele etmeyip başka bir vesile aramalı. Çocuğa sevgi göstermek kadar saygı göstermenin de iyi bir ebeveyn–çocuk iletişiminde etkisi çok büyüktür.
Disiplini açıklayın
Disiplin sağlıklı gelişim için gereklidir. Aşırı otorite kadar disiplinsizlik de güven duygusunu olumsuz şekilde etkiler. Çocuğun bazı kuralların sebeplerini anlamadığını fark ettiğimizde veya çocuğun alıştığından farklı bir davranış beklediğinizde bunun sebebini açıklamak, çocuğun kendisini baskı altında hissetmesini önler ve özdenetimin gelişmesini sağlar.
Kararlarda fikrini sorun
Aile psikolojisinde yapılan araştırmalar, aile toplantılarının, aile içi ilişkilerin güzel olması ve çocuğun sağlıklı gelişimi için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ailenin fırsat buldukça bir arada konuşması, günlük olayları tartışması bunu sağlar. Önemli kararlarda veya ailenin önemli dönüm noktalarında çocuklara yaşlarına göre bilgiler verilmesi gelişimlerine uygun olmayan açıklamalardan kaçınılması ve fikrinin sorulması gerekmektedir. Bununla çocuk şunu bilmelidir ki kendisinin fikri onlar için çok değerlidir; fakat anne–baba bütün şartları ve istekleri değerlendirerek aile için en uygun kararı vermeye çalışacaklardır.


Etiketler: çocuk çocuk gelişimi gelişim psikolog psikolojik danışmanlık rehberlik pedagog

PDR Merkezi

Sosyal Medya