+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Çocuğunuzun Elinden Sevimli Kahramanlar Tutsun

Bizden Haberler

Çocuğunuzun Elinden Sevimli Kahramanlar Tutsun
1045

Çocuğunuzun Elinden Sevimli Kahramanlar Tutsun

Çocuğunuza sağlık, trafik, görgü kurallarını öğretmekte size yardımcı olabilecek sevimli kahramanlar var artık. Yere düşen Bıdık Tavşan’a yardımcı olan, oyuncaklarını toplayan Tombul Ayı’dan hangi çocuk etkilenmez!
İyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı öğretmeye çalıştığınız çocuklarınızın birlikte vakit geçirmesine gönül rahatlığıyla izin verebileceğiniz iyi arkadaşlar artık kitap sayfalarında da bulunabiliyor. Oyuncaklarını toplayan bir Tombul Ayı, uyanınca yüzünü yıkayıp annesine ‘Günaydın’ diyen Tekir Kedi, annesiyle birlikte yeşil ışıkta karşıya geçen Bıdık Tavşan sadece sevimli birer kahraman değiller. Onlar aynı zamanda doğruyu bulmasında çocuğunuza rehberlik yapan güvenilir dostlar. Üç-altı yaş arasındaki çocukların öğrenmesi gereken temel sağlık, görgü, trafik kurallarını, olumlu ve olumsuz davranışları, tehlikeli davranışları çocukların gönlüne taht kurmuş kediler, ayılar, sincaplar, tavşanlar ve kangurularla anlatan ‘Davranış Serisi’ (Zambak Yayınları, 0216 391 70 31) çocuğunuzun benlik kavramını geliştirmesine, kendini ifade etmesine, bağımsızlığını kazanmasına ve öz denetimini sağlamasına da imkan tanıyor. Odanın ortasında kağıtları kibritle tutuşturan Bıdık Tavşan’ın korkusunu, telaşla koşturan baba tavşanın yüzündeki ifadeyi gören çocuğunuza resmin altındaki ‘Kibrit, çakmak ve ateşle oynamamalıyız.’ yazısını okuyorsunuz ve çocuğunuzun gördüklerini zihnine resmetmesine yetecek kadar bekliyorsunuz. Bu arada hemen her resmin yanında çocuğun öğrendiklerini pekiştirmesini sağlayan sorular var. ‘Bıdık Tavşan kibriti nereden almış olabilir?’, ‘Bıdık Tavşan’ın babası ne yapacak?’ gibi soruları yönelttikten sonra çocuğunuzun düşünmesi ve uygun kelimeler bulabilmesi için sabırla beklemelisiniz. Çocuğunuzun cevabını beklemeden sizin araya girmeniz, yetersiz cevaplar karşısında suçlayıcı bir tavır takınmanız çocuğunuzun özgüvenini sarsabilir. Eğer sorulara içinden geldiği gibi cevaplama konusunda onu desteklerseniz, hem hayal gücünün gelişmesine imkan vermiş olursunuz hem de ortaya güzel hikayeler çıktığını görürsünüz.


Etiketler: psikolog psikolojik danışman rehberlik çocuk gelişimi çocuk

PDR Merkezi

Sosyal Medya