+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Çocuğunuza Paranın Anlamını Öğretin

Bizden Haberler

Çocuğunuza Paranın Anlamını Öğretin
709

Çocuğunuza Paranın Anlamını Öğretin

Çocukların parayı idare etmeyi öğrenmesinin temel basamağını düzenli bir harçlığın oluşturduğu kaydedilen yazıda, çocuğa okula başladıktan sonra ilk yıllarda haftalık, ilerleyen yıllarda ise aylık verilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Çocuğa parayla ilgili konuları açıklamanın ipuçları şöyle sıralanıyor:
Çocuğa harçlıkla ilgili kuralları açıklayın. Haftanın hangi günü paranın kendisine verileceğini onunla birlikte tespit edin. Olası harcamaları göz önüne alarak aile bütçesine uygun bir harçlık belirleyin ve çocuğa başka para verilmeyeceğini söyleyin.
Çocuğu aşırı harcamaya itecek ve parayı idare etmeyi öğrenmesine engel olacak miktarlardan kaçının. Kendilerini kontrol etme becerisini kazandırın.
Çocuğun harçlığını ceza olarak asla kesmeyin. İzinsiz para alma ya da başkalarının eşyalarına zarar verme gibi doğrudan parayla ilgili durumlarda neden olduğu zararın bir kısmının çocuğa ödetilmesi doğrudur.
Çocuğunuza kiranın ne olduğu, araba–ev vergileri ve maaşınızı açıklamaktan kaçının. Bunun, onun için hiçbir şey ifade etmeyeceğini unutmayın.
Çocuğunuzu korumak amacıyla maddi sıkıntı çektiğiniz dönemlerde hiçbir şey yokmuş gibi davranmayın. Onun güvenini kazanmak, varınızı yoğunuzu onun için harcamakla değil ona basit bir şekilde durumu anlatmak ve daha ucuz alternatifler sunmakla mümkündür. Çabalar, ailenin fertleri arasında paylaşılmalıdır.
Çocuğunuza 5 yaşından sonra para ile ilgili noktaları anlatın. Onun şu gerçeği anlamasını sağlayın: Para gidip bankadan satın alınmaz, kazanılır ve ağaç dibinde yetişmez.
 
 


Etiketler: kayseri kayseri psikolog kayseri pedagog çocuk eğitimi

PDR Merkezi

Sosyal Medya