+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Çocuğum iştahsız ne yapmalıyım?

Bizden Haberler

Çocuğum iştahsız ne yapmalıyım?
47

Çocuğum iştahsız ne yapmalıyım?

 

Çocuğum iştahsız ne yapmalıyım?
Sofraya zorla oturtuyor, lokmaları çiğnemesini sıkıntıyla bekliyorsunuz. İştahsızlık yüzünden çocuğunuzun zayıf düştüğünü görüyor ve üzülüyorsunuz. Peki ne yapmalı? İşte 10 soruda iştahsızlığın sebepleri ve yapılabileceklerin hepsi.
Lokmayı uzun süre ağzında çeviren, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışan, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen çocuklar karşısında ailelerin öncelikle çocuklarının fiziksel bir rahatsızlığı olup olmadığını araştırması gerekiyor. Yüksek ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, nefes almayı güçleştiren nezle-grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları, çocukların sofrada nazlanmasına sebep olur. Hastalık sırasında çocukları yemek yemeye zorlamanın hiçbir yararı olmaz. Böyle durumlarda doktor kontrolünden geçirilen çocuğa, önerilen biçimde yiyecek verilmesi gerekir. Çocuğun isteklerinin de dikkate alınması bu dönemlerde önem kazanır.
1. Çocuklardaki endişe, nefret gibi duygular iştahsızlığa yol açar mı?
Bazı çocukların iştahlı, bazılarının ise iştahsız olmaları pek çok sebebe bağlı olabilir. Çocuğu iştahlı ya da iştahsız yapan faktörlerin başında onların iç dünyalarında yaşadıkları, büyük önem taşır. Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş bir endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi bir duygu onun iştahını kesebilir. Bu sebeple iştahsız bir çocuk için öncelikle organik bir rahatsızlığının olup olmadığı araştırılırken diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı, duygusal bir sorunun bulunup bulunmadığı da araştırılmalıdır.
2. Çocuğum çok abur cubur yiyor. İştahını keser mi?
Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler, çikolatalar, cips gibi abur cubur gıdalar çocukların iştahını engelleyebilir.
3. Yemek vaktine kadar
bekletmem doğru mu?
Çocuk acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini vermek gerekir. Acıkan çocuğa yemek zamanını bekletmek, iştahının kaçmasına sebep olabilir. Henüz yemeği hazır olmamış çocuğa, alması gereken gıdalardan bir miktar verilerek iştahının kaçmamasına yardımcı olunabilir.
4. Sofrada yemesi için çok zorlamamın sakıncası var mı?
Sofrada çocuğu olabildiğince kendi haline bırakmanın ve kendisinin yemek yemesine imkan tanımanın, evi kirletmemesi ve çeşitli kurallara uyması yönünde onu zorlamamanın çocuğun yemek davranışına karşı daha olumlu tutum geliştirmesini kolaylaştırabileceğini anlatan uzmanlar, bazen iştahsızlığın altında, çocuğun yemek yeme karşısında yaşadığı zorlamaların ve baskıların geliyor olabileceğini ve bu müdahaleler sebebiyle çocuğun yeme isteğinden uzaklaşabileceğini söylüyorlar.
5. Yemekleri göze hoş hale getirmenin bir faydası olur mu?
Küçük çocukların istediği gıdaları ve onların gereksinimleri olan gıdaları bilerek tertiplenen yemek listeleri onları sağlıklı tutacaktır. Çocuğa değişik alternatifler sunmanın yanında alınması gereken gıdaları süsleyerek göze daha hoş hale getirmek, çeşitlendirmek onların istemedikleri gıdalara karşı da olumlu davranmalarına yardımcı olabilir. Amaç çocuğun çok yemek yemesi değil arzu edilen ve onun için gerekli olan gıdaların alınmasıdır.
6. Yemeği nasıl zevkli
hale getirebilirim?
Çocuğun sofrada oyalanması ve yemeğini ağır yemesi karşısında tepki
gösterilmemesi gerekir. Çocukla konuşmak, hikayeler anlatmak, şakalar yapmak da onun yemek yemesini zevkli hale getirebilir.
7. Evdeki sıkıntılardan
iştahı etkilenir mi?
Evde yaşanan gergin bir hava, tartışma ortamı, çocukların iştahlarının kesilmesi için yeterli bir sebep oluşturabilir. Yine bu bağlamda çocukların, çok sevdiği büyüklerinin üzüntülerinden de etkilendikleri ve iştahlarının kesildiği unutulmamalıdır.
8. Kızım kardeşini kıskanıyor. Kıskançlık yemek yemesini etkiler mi?
Çocukluk kıskançlıkları da iştahı olumsuz olarak etkileyebilir. İştahsızlık sorununda bu durumun var olup olmadığı da dikkate alınmalıdır. Bazı çocuklar sürekli olarak dikkati üzerlerine çekmek istediklerinden iştahsızlık onlar için bir kazanç halini alabilir. Diğer yandan küçük bir kardeşin varlığı ve annenin onunla ilgilenmesi de çocuğun yemek yemeye karşı tavır almasına ve yemeğinin anne tarafından verilmesini istemesine yol açabilir.
9. Yemek yemeyerek bizi
cezalandırmak mı istiyor?
Anneleri ya da babaları tarafından dövülen ve sık sık azarlanıp eleştirilen çocuklarda da iştahsızlık görülebilir. Çocuk yemek yemeyerek büyüklerini cezalandırmak istiyor olabilir. Yemek yemediğinde de anne ya da babasının üzüldüğünü gören çocuk bundan zevk alabilir ve kızdığında ebeveynlerini üzmek için bu yola başvurabilir.
10. İştahsızlığın önüne
geçmek için neler yapabiliriz?
Çocuğun tabağına yiyebileceği kadar yemek koymak, bazen de azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğin her bitişinde çocuğu takdir etmek onun yemek yeme davranışının pekişmesine yardımcı olabilir. Çocukların iştahlı olmalarını sağlamada bir yol da onların açık havada zaman geçirmelerini sağlamaktır. Temiz hava ve dışarıda yapılan gezinti ya da oyun çocukların iştahının artırılmasına yardımcı olabilir.
Çocuğun süt içiyor olması ve süt ile doymuş olması sebebiyle yemek yemeye fazla istekli olmadığı durumlar iştahsızlıkla karıştırılmamalıdır. Bu durumda verilen süt miktarını biraz azaltmak sorunun çözümüne yardımcı olabilir.
Yemeklerin soğuk ve aşırı sıcak olmamalarına da dikkat etmek gerekir.
 
 


Etiketler: İştahsızlık Endişe Çocuk Çiğnemek Abur Cubur Psikoloji Kayseri PDR

PDR Merkezi

Sosyal Medya