+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

ÇAĞDAŞ İNSANIN EN ÖNEMLİ KARARI MESLEK SEÇİMİ

Bizden Haberler

ÇAĞDAŞ İNSANIN EN ÖNEMLİ KARARI MESLEK SEÇİMİ
55

ÇAĞDAŞ İNSANIN EN ÖNEMLİ KARARI MESLEK SEÇİMİ

ÇAĞDAŞ İNSANIN EN ÖNEMLİ KARARI
MESLEK SEÇİMİ
          Meslek, bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı faaliyetler bütünüdür. Mesleğin sürdürülmesinde etkenlerden biri olan kazanç, bireyin meslek seçimi kararını etkileyen tek etken değildir. Bu kararı etkileyen sosyal statü, düzenli yaşam gibi farklı doyum kaynakları da vardır. Kazanç sağlama gibi sorunu olmayan kişilerin mesleki faaliyetlerini sürdürmelerinin ya da bazı bireylerin az gelir getiren meslekleri çok gelir getiren mesleklere tercih etmelerinin nedeni budur.
            Meslek, bireyin kendini ve yeteneklerini geliştirme, gerçekleştirme yoludur. Bireyin kişilik özelliklerini, ideallerini, hayat görüşünü, değerlerini belirler. Birey günün büyük bir bölümünü işinde geçirir. Bireyin yaptığı faaliyet ilgi ve yeteneklerine hitap ediyorsa kişi mesleki açıdan doyum sağlar. Mesleki doyum ise, genel doyuma yansır. Bireyin hayatta mutlu olması bir anlamda kendi özelliklerine uygun, doyum sağlayıcı meslek seçmesine bağlıdır.
            Meslek seçiminde ki kararı bireyin, işindeki başarı ve başarısızlığını da etkiler. Her birey farklı ilgi ve yeteneklere  sahiptir. Her meslek de farklı yetenekleri gerektirir. Bir kimse sahip olduğu nitelikleri gerektiren, sahip olmadığı nitelikleri gerektirmeyen mesleklerde başarılı olur.
            Günümüzde meslek seçeneklerinin artması, buna bağlı olarak meslekte uzmanlaşmanın artması, mesleğe  hazırlanmanın uzun süreli eğitimi gerektirmesi, meslek seçiminin önemini artırmaktadır.
MESLEK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

  1. KENDİ KİŞİLİĞİNİZİ TANIMALISINIZ.
  2. YETENEKLERİNİZİN NE OLDUĞUNU BİLMELİSİNİZ.
  3. İLGİ DUYDUĞUNUZ ALANLARI TESPİT ETMELİSİNİZ.
4-MESLEKLER HAKKINDA BİLGİ EDİNMELİSİNİZ.
 


Etiketler: Meslek Eğitim Yetenek Kişilik Psikolji Kayseri PDR

PDR Merkezi

Sosyal Medya