+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

Aile İçi İletişimsizlik Sağlığımızı Bozuyor

Bizden Haberler

Aile İçi İletişimsizlik Sağlığımızı Bozuyor
1274

Aile İçi İletişimsizlik Sağlığımızı Bozuyor

Aile İçi İletişimsizlik Sağlığımızı Bozuyor
N.A. diyabetli (şeker hastası) bir öğrenci. Anne babası N.A.'nın yanında çok tartışıyorlar. Büyük tartışmalardan sonra kanda şeker seviyesi yükseliyor. Hastaneye kaldırıldığı bile oluyordu. Aile profesyonel psikolojik yardım alıp aile içi iletişim düzeldikten sonra N.A.'nın sağlığı da daha iyiye gitmeye başladı.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; aile içi iletişimin iyi olduğu ailelerde aile fertlerinin hem ruh hem de beden sağlıkları daha iyi oluyor. Ruh hastalıkları sadece aile içi sorunlardan kaynaklanmasa da ailenin desteği ile daha çabuk düzeliyor. İletişim çatışmaları sırasında ise bünyeye zararlı stres hormonları salgılanarak kişiyi hastalıklara karşı dirençsiz hale getiriyor. Kronik hastalıkların tekrarlamasına yol açıyor. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar artıyor. Ruh ve beden sağlıkları bozulan kişiler yan etkileri olan kimyasal ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorlar. Uzmanlar tarafından gerekli görülen ilaçların kullanılmaması, kişinin sağlık sorunlarının daha da büyümesine ve çevresiyle ilişkilerinin daha da kötüleşmesine yol açıyor. Sağlığı korumak için aile içi iletişim çatışmalarından olabildiğince sakınmak gerekiyor.
Mesela N.A. şeker hastası bir öğrenci. Anne babası N.A.'nın yanında çok tartışıyorlar. Büyük tartışmalardan sonra kanda şeker seviyesi yükseliyor. Hastaneye kaldırıldığı bile oluyordu. Aile profesyonel psikolojik yardım alıp aile içi iletişim düzeldikten sonra N.A.'nın sağlığı da daha iyiye gitmeye başladı.
İletişim çatışmalarının olmaması için en önemli şartlardan biri insanların birbirini sevmesi ve değer vermesi. Bununla beraber birbirini çok seven insanlar arasında da zaman zaman tartışmalar ve kırıcı konuşmalar olabiliyor. Birbirini seven insanlar arasında çatışmaların en az seviyede olması için kişilerin iletişim becerisi olması ve çatışmaya yol açmayacak şekilde konuşmayı alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir. Kişinin karşısındaki ile ortamı germeden, karşısındakini aşağılamadan konuşmaya önem vermesi gerekiyor.
Dengeleyici olmalı
Dengeleyici olmak tek taraflı olamaz. Karşıdaki kişi de iletişimi bir sanat olarak görürse iletişim çatışmaları en aza iner. Her iki taraf birbirini dengeleyici olmalı, biri sinirliyken diğeri sakin olabilmelidir. Bu denge hem eşler hem de anne baba ve çocuklar arasında olmalıdır. Bazen anne baba arasında problem olmaz; fakat çocuklar arasındaki yanlış iletişimden kaynaklanan ruh ve beden sağlığını bozucu şekilde iletişim olabilir. Erken yaşta depresyon geçiren ve kronik hastalıkları olan genç bir kız şöyle anlatıyor: Anne ve babamla bir problemim olmadı. Hem biribirilerine hem de bana karşı hep saygılıydılar. Fakat ablam hep beni aşağılardı. O çok zekiydi. Ondan hem korkar hem de gizli bir hayranlık duyardım.
Suçlama, savunmayı getirir
Kişinin karşısındaki ile konuşurken: “Sen zaten hep böyle yaparsın”, “sen hiç çalışmazsın”, “beni düşünmezsin”, “eve geç gelirsin” şeklinde suçlayıcı ifadeler kullanması, karşıdaki kişinin savunma pozisyonuna geçmesine sebep olur. Bu da stres hormonlarının artmasının da etkisiyle kişiliğine göre ya saldırgan, hırçın veya içe dönük olmasına sebep olur. İletişim hatalarını ve problemlerini önlemek için; kişinin karşısındakini suçlamaması, yüksek sesle konuşmaması, hakaret ve alay etmemesi ve beden dilini yanlış kullanmaması gerekir.
Duygularınızı ifade edin
Bir problem hakkında konuşurken duygularımızı açmak karşımızdakinin bizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda psikosomatik (psikolojik kaynaklı organik hastalıklar)’in azalmasını sağlar. Nesrin Hanım psikosomatik hastalıkları, mide hastalığı, astım rahatsızlığı olan bir ev hanımı. Kişisel gelişim kurslarına katıldıktan sonra duygularını daha iyi ifade etmeye başlamış ve hem eşiyle çatışmaları azalmış hem de mide ağrıları ve astım krizleri hemen hemen ortadan kalkmış. Nesrin Hanım diyor ki “Eşim işlerinin yoğunluğundan dolayı her gün eve geç geliyordu. Bu sebeple aramızda hep tartışma çıkıyordu. Eğitimden sonra fark ettim ki eşimi suçluyordum. Bizi hiç düşünmediğini söylüyordum. Artık, “Seni çok özlüyoruz. Seninle konuşmaya ihtiyacımız var.” şeklinde ifadeler kullanıyoruz. Hep eleştirmek yerine takdir de ediyoruz. Böylece eşim, bizim onu anladığımızı görüyor. Onu sevdiğimiz ve beraber olmak istediğimiz için geç kalmasından şikayet ettiğimizi anlıyor. O da artık bize daha çok vakit ayırıyor.
Aile içi iletişimin sağlıklı yürümesi için bireylerin birbirini yorumsuz dinlemesi de çok önemli. Konuşurken sözü kesilen kişi konuşmaya devam etmek istemiyor. Doğru bile olsa yorum yapılması iletişimi kesiyor. Mesela 9 yaşındaki kızınıza “Anne bugün öğretmen bana kızdı.” dediğinde “Kim bilir sen ne yaptın?” demeniz, kızınızda bir anlaşılmama duygusu ve stres meydana getiriyor. Kendine güveni zedeleniyor. Halbuki o anda konuşup rahatlamaya, anlaşılmaya ihtiyacı var. O anda ilgi ile fakat yorumsuz dinlerseniz duygularını, varsa hatalarını daha iyi anlayabilirsiniz. Başka bir zaman da o hataları düzeltmeye yönelik tedbirler alabilirsiniz.
Kişinin kendine güven duyması karşısındakinin suçlamasının etkisini hafifletir. Sık sık suçlanan kişinin kendine güven duygusu zedelenir. Bununla beraber kendine güvenen kişiler eleştirilerin bazen karşı tarafla ilişkili olduğunu bilirler ve kendilerine güvenlerini kaybetmezler. Aile tarafından anlaşılmak iç stresleri azaltıyor. Aile içi çatışmaların azalması iç stresleri azaltarak mutluluk hormonlarını artırıyor. Bu da kişinin hayata daha olumlu ve güzel bakmasına yardımcı oluyor, ruh sağlığını ve beden sağlığını koruyup hastalıkları azaltıyor.
 
 


Etiketler: kayseri kayseri psikolog aile içi iletişimsizlik aile iletişimi psikolog iletişim sorunu psikolog kayseri aile içi iletişim sorunu psikolog kayseri dikkat kayseri dikkat psikolog

PDR Merkezi

Sosyal Medya