+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

3–6 Ay Gelişim Özellikleri

Bizden Haberler

3–6 Ay Gelişim Özellikleri
801

3–6 Ay Gelişim Özellikleri

2 aylık bebek yakınında konuşan kişiye dikkatle bakabilmek için başını çevirir. 8-10 haftalığa doğru anlamlı sesleri dikkatle dinler ve uygun tepkiler verir. Bu dönemde insan sesinin duygusal türüne göre farklı tepkiler verir; örneğin kızgın sese ağlama, ilgili ve sıcak olan sese gülümseme tepkisi verir. Hazzın en açık ifadesi olan gülümseme 2. ay civarında görülür.
Üçüncü ayda mutlu şekilde, gözlerinin içi parlayarak gülümsemeye ve kucaklandığında cıvıldamaya başlar. İnsan sesi duyduğunda ortaya çıkan bu gülümsemeler, refleks tepkilerden farklıdır. Bu, bilimsel olarak ilk gerçek toplumsal tepki olarak kabul edilir. Bedenini büyük bir keyifle hareket ettirebilir.
 
Motor Becerileri:

Sırtüstü konumda, başını ortada tutarak yatmayı tercih eder. Kol ve bacak hareketleri daha esnek ve düzenlidir, tekmeler atar. Oturur konuma çekildiğinde baş çok az geride kalır veya hiç kalmaz. Baş birkaç saniye dik ve sabit tutulur.
* Kucağa alındığında başını dik tutabilmesi için, çıngırak ya da sesli oyuncakları sallayın.
* Bebek, kendi görüş alanı içindeki objeleri yakalamaya, çevresindeki her şeye dokunabilmek için uzanmaya başlar. Hepsini yakalamak, ağzına götürmek, hissetmek ister. Bunun için ona çıngırak ve yumuşak oyuncaklar gibi oyun malzemeleri sunun.
* Bebeğin tüm hareketlerini, jest ve mimiklerini övgülerle ödüllendirin.
 
Algısal Becerileri:

3–6 Aylar Arasında Bebeğin Gördükleri:
İlk 2 ayda bebeğin görsel dikkati objelerin yerine yönelikken, 3. aydan itibaren artık objenin nerede olduğuna değil, ne olduğuna yönelir. Yani, objeyi aramakla değil, tanımakla ilgilenir. 3 aydan itibaren bebek görsel açıdan oldukça dikkatlidir ve yakınındaki birinin yüzüyle yoğun şekilde. Bebek 3 aylık olduğunda, annesinin yüzünü diğer yetişkinlerin yüzünden ayırabilir. Dikkatle çevresine bakınmak için, başını amaçlı olarak çevirir. Görüş alanı içindeki yetişkinlerin hareketlerini izler. Yüzü önünde kendi hareketlerini izler ve parmaklarıyla oynar. Biberonu tanır, yüzüne yaklaştırıldığında sevinç ve heyecanlı tepkiler verir. Herhangi bir uyarıcı karşısında savunma tepkisi olarak gözlerini kırpıştırır. Eline verilen oyuncağı birkaç dakika boyunca tutar ama el-göz koordinasyonunu henüz sağlayamaz.
* Çıngırağı bebeğin görme alanında sallayarak onun dikkatini çekmeye çalışın. Daha sonra çıngırağı, görme alanının bir ucundan diğerine hareket ettirin. Oyuncağı, gözleriyle takip etmesini sağlayın.
* Bebeğin el ve ayak bileklerine renkli yün veya bez bilezikler takarak, izleyebileceği uyarıcılar sunun.
3-6 Aylar Arasında Bebeğin Duydukları ve Söyledikleri:
Beklenmedik ve yüksek tonda sesler rahatsız eder. Bunlar karşısında gözlerini kırpıştırıp, ağlama tepkisi verir. Kensiyle konuşulduğunda ya da halinden memnun olduğunda (bazen yalnızken de) kendi kendine cıvıltılı sesler çıkarır. Ağlayarak rahatsızlığını ve sıkıntısını anlatır. Yaklaşan birinin sesini, ayak seslerini ya da su sesi gibi seslere heyecanlı, coşkulu sesli tepkiler verir. Annesi kendine yaklaştığında (keyifliyse), oldukça belirgin bir gülümseme ve sesli tepkiler verir.
 
Soysal Becerileri ve Oyun:

Bu dönemde bebek beslenirken, durumundan hoşnut olduğunu belirten, anlamlı bakışlarla, gözlerini hiç kırpmadan annesinin yüzüne bakar. Tanıdık durumlara gülümseme, cıvıldama ve heyecanlı hareketlerle tepkiler vererek, örneğin yemek, banyo vb. hazırlıkları fark ettiğini gösterir. Günlük yıkanma ve bakım etkinliklerinden belirgin şekilde zevk alır. Sevecen, doatça bir ilgiye, örneğin oyunumsu gıdıklamalar ve coşkulu konuşmalara hoşnutluğunu açıkça gösteren tepkiler verir.
 
Dil Gelişimi:

2 ayın sonundan itibaren ağlama azalırken, bebekler cıvıldama olarak ifade edilebilecek sesler çıkarmaya başlarlar. Çok erken bir aşamada görülen bu seslere, dilin temel taşları gözüyle bakılabilir. Bunlar genelde bebeğin rahat ve hoşnut olduğu durumlarda çıkardığı sesli harflerdir. Bu sesler öğrenilmemiştir ve tüm bebekler için geneldir.
* Çeşitli sesler çıkararak bebekle konuşun. Ardından onun çıkardığı sesleri dinleyip, taklit edin. Bebeği yeni sesler çıkarması için bakışlarını ve seslerinizle cesaretlendirin.
 
Bilişsel Gelişim:

Birinci ayda başlayan “döner tepkiler” sürer. Bu tepkiler tekrarlana tekrarlana alışkanlık halini alırlar.
Önerilen kaynaklar:
Hall, E., Lamb, M. & Perlmutter, M. (1982). Child Psychology Today. Random House
Mussen, P.H., Canger, J.J & Kagan J. (1974). Child Development and Personality. Harper
International Edition.
Yavuzer, Haluk (1997). Bedensel, Zihinsel ve Sosyal Gelişimiyle Çocuğunuzun İlk 6 Yılı.
Remzi Kitabevi: İstanbul.
 


Etiketler: 3-6 ay Kayseri Psikolog Kayseri Dikkat MERKEZİ Kayseri Dikkat eksikliği Kayseri neurofeedback Kayseri disleksi Kayseri öğrenme güçlüğü Kayseri aile danışmanlığı Kayseri pedagog Kayseri çocuk psikoloğu Kayseri Psikolog Kayseri Dikkat MERKEZİ Kayseri Dikkat eksikliği Kayseri neurofeedback Kayseri disleksi Kayseri öğrenme güçlüğü Kayseri aile danışmanlığı Kayseri pedagog Kayseri çocuk psikoloğu Kayseri üstün zekalılar Kayseri terapi merkezi Kayseri sınav kaygısı

PDR Merkezi

Sosyal Medya