+ 90 541 963 61 45       pdrmerkezi@pdrmerkezi.com      Pazartesi-Cumartesi: 10:00-18:00      Mevlana Mah. Şehit Ali Örnek Cad. No :14/B Talas / KAYSERİ    

Sizin için, Sizlerle...

1-3 Ay Gelişim Özellikleri

Bizden Haberler

1-3 Ay Gelişim Özellikleri
1113

1-3 Ay Gelişim Özellikleri

Bebek kendisine haz ve acı veren uyaranlar karşısında genellikle bütün bedeni ile tepki gösterir. Bebek için en rahatlatıcı, doyurucu nesne olan meme, giderek anne ile eş anlam kazanır. Anne-çocuk arasındaki ilişki çocuğun hem çevresini, hem de kendi benliğini algılamasında ve değerlendirmesinde en önemli etkendir. Bu dönemde bebek, kendisini annesinin bedeninin bir uzantısı olarak algılar.
 
Motor Becerileri:

Sırtüstü yatar durumdayken, bebek başını yana çevirir. Kol ve bacaklarda ani hareketler ve duruş değişiklikleri görülür. yanağa ve ağız kenarına dokunulduğunda, başını aynı yöne çevirip parmağını emmeye çalışır. Kulak hafifçe ovalandığında, başını diğer yöne çevirir. Beşikten kaldırılınca baş desteklenmezse gevşek kalır ve düşer.
* Bebeğin yakalama refleksi azalmıştır, ancak elleri hala kapalıdır. Ellerini rahat açması için ona destek olun, ellerini açabileceğiniz oyunlar oynayın. Parmaklarını açıp ayrı ayrı hareket ettirin.
* Bebeğin başını oynatabilmesini desteklemek için; parmaklarınızı, oyuncak ya da benzer objeleri, onun görüş alanı içinde oynatın.
 
Algısal Becerileri:

1 – 3 Aylar Arasında Bebeğin Gördükleri:
Gözbebekleri ışığa duyarlıdır. Başını ve gözlerini ışık kaynağına doğru çevirir. 180” lik açıda eşyayı izleyebilir. 30 cm. uzaklıktan küçük bir cep fenerini gözleriyle kısa bir süre izleyebilir. Görsel uyarıcılar arasında en çok insan yüzüne, yüz içinde de göze bakar. Bu nedenle annenin bebekle sağlayacağı göz teması, aralarındaki sosyal bağın gelişmesinde önemli rol oynar. 2 aylık bebek bakışlarını odaklamayı öğrenir.
* Göz kontağı bebeğin ilgi ve sevgiyi anlaması için en iyi yoldur. Bu nedenle bebeğinize yüzünüzü dönün, yüzüne bakın ve onunla göz kontağı kurun.
* Ona bakabileceği bir şey verin. Yüzükoyun yattığında, gözleri ve başıyla hareketlerinizi takip edebilmesi için görüş alanı içinde parmaklarınızı veya renkli objeleri aşağı yukarı oynatın.
1 - 3 Aylar Arasında Bebeğin Duydukları ve Söyledikleri:
Beklenmedik yüksek sesler karşısında şaşırıp ürker. Acıktığında ya da huzursuz olduğunda, rahat edemediğini olancayla gücüyle ağlayarak haber verir. Rahat ve mutlu olduğunda gırtlaktan gelen hafif sesler çıkarır. 5-6 haftadan sonra, annenin konuşmasına cıvıldayarak karşılık verir.
* Ritim duygusunu geliştirmek için şarkı mırıldanır gibi konuşun ve ninniler söyleyin.
* Onun ağlamasındaki anlamları ayırdedin.
 
Sosyal Becerileri ve Oyun:

Yüz ifadesi hala belirsiz, anlaşılmaz olmakla birlikte, giderek daha çok anlam taşımaya başlar. 5-6 haftalığa doğru, sosyal gülümsemenin ve tepki biçimindeki sesli ifadelerin geliştiği görülür. Yakınında konuşan kişinin yüzüne dikkatle bakabilmek için ona doğru döner. Ağlarken kucağa alındığında ağlamayı keser. Eller genelde kapalıdır, ama avuç içine dokunulduğunda dokunan kişinin parmağını sıkıca kavrar.
* Bol bol gülümseyin.
* Onunla konuşun.
* Ona bolca dokunun, fiziksel olarak sizi hissetmesini sağlayın.
 
Dil Gelişimi:

Ağlama ile konuşma için gereken hareketlerin pratiğinin yapılması sürer.
 
Bilişsel Gelişim:

1. ayın sonuna doğru parmak emme tepkisi gelişir. Ağız ve el tepkileri kaynaşmıştır. Rastlantı ile yapılan bir davranışın sürekli tekrarlanması ile oluşan tapkiye “döner tepki” adı verilir. Bu dönemdeki gelişim, önceden varolan tepkiye rastlantı yoluyla keşfedilen tepkilerin eklenmesiyle şekillenir.
Önerilen kaynaklar:
Hall, E., Lamb, M. & Perlmutter, M. (1982). Child Psychology Today. Random House
Mussen, P.H., Canger, J.J & Kagan J. (1974). Child Development and Personality. Harper
International Edition.
Yavuzer, Haluk (1997). Bedensel, Zihinsel ve Sosyal Gelişimiyle Çocuğunuzun İlk 6 Yılı.
Remzi Kitabevi: İstanbul.
 


Etiketler: 1-3 ay Kayseri Psikolog Kayseri Dikkat MERKEZİ Kayseri Dikkat eksikliği Kayseri neurofeedback Kayseri disleksi Kayseri öğrenme güçlüğü Kayseri aile danışmanlığı Kayseri pedagog Kayseri çocuk psikoloğu Kayseri Psikolog Kayseri Dikkat MERKEZİ Kayseri Dikkat eksikliği Kayseri neurofeedback Kayseri disleksi Kayseri öğrenme güçlüğü Kayseri aile danışmanlığı Kayseri pedagog Kayseri çocuk psikoloğu Kayseri üstün zekalılar Kayseri terapi merkezi Kayseri sınav kaygısı

PDR Merkezi

Sosyal Medya